KKK

Miks peaks klaverit häälestama?

🎹 Sina ja Su pere õpite kuulama õigemat häälestust.

🎹 Häälestamine enne igat kontserti ja salvestust tagab parima muusikalise elamuse.

🎹 Lükates häälestamist väga pikka aega edasi, võib pilli mängukorda saamine osutuda raskeks ja kulukaks.

🎹 Häälestamise käigus saavad üldjuhul lahenduse ka muud probleemid nagu näiteks: kinni jäävad klahvid, lahtised ja klõbisevad detailid, koide ja hiirte kahjustused jne.

🎹 Sinu naabrid on õnnelikud.

Kui tihti häälestada?

🎹 Klaverid lähevad aja jooksul häälest ära olenemata sellest, kas pilli mängitakse või mitte. On hea, kui häälestada vähemalt korra aastas, veel parem kui kaks korda: kütteperioodi alguses ja lõpus. Klaverid, mida kasutatakse kontsertsaalis, stuudios, televisioonis ja raadios, tuleb häälestada enne igat etteastet.

🎹 Kõige enam mõjutab klaverit niiskus. Puidust kõlalaud paisub niiskusega ja tekitab klaveri sees olevatele 200-250 eri suurusega keeltele suurema pinge, selle tõttu muutub häälestus kõrgemaks. Kui õhuniikus on madal, vabaneb niiskus kõlalauast, pinge keeltes väheneb ja häälestus muutub madalamaks.

Kui kaua võtab häälestamine aega?

🎹 Aeg, mis häälestamisele kulub, sõltub eelkõige klaveri seisukorrast. Üldjuhul poolteist kuni kaks tundi.

🎹 Edukaks tööprotsessiks on vajalik vaikus ja rahu.

🎹 Kui olete just kolinud, on soovitav oodata 1-2 nädalat, et klaver jõuaks uue kliimaga harjuda.

Kus on klaveri jaoks hea koht?

🎹 Eemal küttekoldest (vähemalt 1 m), otsesest päikesekiirgusest ja tuuletõmbusest, vastu siseseina.

🎹 Õhuniiskuse konditsioon klaverile võiks olla 40-60%. Väga madal niiskustase (alla 35%) on klaverile ohtlik – kõlalaud, virblipakk ja muud puitosad võivad lõhki kuivada. Kui õhk on kuiv, asetage kütteperioodiks pianiino sisse või tiibklaveri alla väike veenõu, mida aegajalt täita. Klaveritele on olemas ka spetsiaalsed kliimaseadmed (pianolifesaver.com), mille kasutamisel tuleb aga tähelepanelik olla, et seadeldis oleks kogu aeg töös.

Kuidas klaverit puhastada ja korras hoida?

🎹 Kust tuleb tolm ja kuhu kaob aeg? Tolmu eemaldamine klaverilt kergelt niiske lapiga ning seejärel kuiva lapiga kuivatada. Klaveri sisemust saab puhastada tolmuimejaga. Põhjalikum puhastamine jätke klaverihäälestaja hooleks.

🎹 Toalillede paigutamine klaverile on küll ilus aga mitte kõige parem mõte – taimi kastes võib klaverisse vett sattuda.

🎹 Et vältida klaveri viltosade kahjustumist riidekoide tõttu, kasutage apteegis saadaolevaid koitõrjevahendeid. Ka tugeva lõhnaga taimed on abiks – näiteks lavendel, eukalüpt või sookailu. Abi on ka lõhnavatest vürtsidest, kaneelist, loorberist ja kastanimunadest.